Bilgi Portalı

Garanti Gümrükleme Portal Listesi

Gemiye veya yüke, kendi yipranmalarindan, buz, sis gibi doga olaylarindan, mürettebatin eylemlerinden veya savas halinde uluslararasi deniz ticaret hukukunun içerdigi özel kurallarin ihlal edilmesi nedeniyle ortaya çikan maddi hasarlar ve olaganüstü giderler.(Gümrük ve dis ticaret terimleri sözlügü-1999)
Her türlü madde, ürün ve degeri ifade eder. (G.K. 3/23 maddesi)
Dis ticarette teslim sekilleri standartlastirilmis olup tüm ülkelerde ayni terimler kullanilmaktadir. Teslim sekilleri saticinin sorumlulugunun nereye kadar oldugunu (tasima, yükleme bosaltma, gümrük islemleri, sigorta, hasar vb) ve alicinin sorumlulugunun nerede basladigini belirtmektedir. Teslim sekli, dis ticaretle ilgili bir sözlesme yapildiginda, sözlesmede açik olarak belirtilmelidir. Su noktada unutulmamalidir ki, satici ne kadar fazla sorumluluk yüklenirse bunu fiyata yansitir. Teslim sekilleri Ingilizce kisaltmalarla ifade edilmektedir. Uluslararasinda standart olarak kullanilan teslim sekilleri ve bunlarin taraflara yükledigi sorumluluklar asagida açiklanmistir.
Belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde esyanin bir gümrük rejimine tabi tutulmasi talebinde bulunulmasina denir. (G.K. 3/16 maddesi)
Yukarı Çık